Już od 15 lutego będziemy mogli rozliczyć się z podatku za rok 2020. Tego dnia na portalu https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ dostępna będzie wstępna wersja przygotowanego przez Urząd Skarbowy rozliczenia.
Do kiedy należy złożyć roczne rozliczenie? To zależy do tego jakie przychody uzyskiwaliśmy w 2020 roku i jaki formularz zobowiązani jesteśmy złożyć.
PIT-28 – rozliczenie dochodu opodatkowanego na zasadzie ryczaÅ‚tu od przechodów ewidencjonowanych – termin zÅ‚ożenia deklaracji upÅ‚ywa 1 marca 2021 r.Â
PIT-36 – rozliczenie dochodu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, doliczające straty z lat wcześniejszych, doliczające przychody małoletnich do własnych przychodów, odliczają w swojej deklaracji podatek minimalny – termin złożenia deklaracji upływa 30 kwietnia 2021 r.
PIT-36L – rozliczenie dochodu dla przedsiębiorców, który korzystają z podatku liniowego – termin złożenia deklaracji upływa 30 kwietnia 2021 r.
PIT–37 – rozliczenie dochodu dla pracowników, zleceniobiorców – termin złożenia deklaracji upływa 30 kwietnia 2021 r.
PIT-38 – rozliczenie dla osób które uzyskały dochód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych czy udziałów – termin złożenia deklaracji upływa 30 kwietnia 2021r.
PIT-39 – rozliczenie dla osób, które sprzedały nieruchomość – termin złożenie deklaracji upływa 30 kwietnia 2021 r.
Â
Od dwóch lat nasze rozliczenia roczne przygotowują pracownicy Urzędu Skarbowego. 15 lutego na naszych indywidualnych kontach będziemy mogli przejrzeć to rozliczenie, zweryfikować jego poprawność i je zatwierdzić.
Aby zalogować się do portalu możemy skorzystać z dwóch opcji: profilu zaufanego lub korzystając ze swoich danych podatkowych. W przypadku tej drugiej opcji musimy przygotować: numer PESEL, kwotę rozliczenia przychodu z roku poprzedniego, kwotę przychody z jednego z rozliczeń PIT-11 za 2020 rok, kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty w rozliczeniu za rok poprzedni.
Po zalogowaniu będziemy mogli przejrzeć przygotowane rozliczenie. Warto sprawdzić czy podane kwoty zgadzają się z tymi, które wynikają z naszych dokumentów np. PIT-11. Jeśli chcemy skorzystać ulg lub mamy problem z samodzielnym sprawdzeniem poprawności wypełnionego rozliczenia, możemy skorzystać z łatwego programu do rozliczenia PIT:
Każda osoba, która składa deklaracje PIT, ma możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ten jeden raz w roku, sami decydujemy na co przeznaczone zostaną nasze podatki. Warto sprawdzić, czy wypełniliśmy to pole i wybrać organizacje, której chcemy pomóc np. Fundację Mam Marzenie – KRS – 0000 17 71 37. System do naszego rozliczenia wpisuje automatycznie organizacje, której pomogliśmy w zeszłym roku, jednak możemy sami dokonać aktualizacji i przekazać 1% na rzecz innego podmiotu.
Po sprawdzeniu rozliczenia, wystarczy zatwierdzić go i wysłać elektronicznie do Urzędu. Jeśli przekazujemy 1% podatku mamy świadomość, że nie tylko wypełniliśmy obowiązek podatkowy, ale również pomogliśmy potrzebującym.
Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, otrzymałeś od ZUS lub KRUS rozliczenie roczne PIT-40A, nie uzyskiwałeś innych przychodów, to możesz za pomocą PIT-OP wybrać organizacje pożytku publicznego, która otrzyma 1% Twojego podatku np. Fundacja Mam Marzenie – KRS – 0000 17 71 37. Termin złożenia tej deklaracji upływa również 30 kwietnia 2021 r.
Sprawdź jakie marzenia Fundacja Mam Marzenie spełniła w 2020 roku ze środków z 1% podatku.