Uwolnij książkę i pomóż spełnić dziecięce marzenia!

31 maja 2021

Gorzowski oddział Fundacji Mam Marzenie, z okazji Światowego Święta Wolnych Książek przypadającego na 15 czerwca, organizuje akcję uwalniania książek (bookcrossing). Dochód z akcji pozwoli spełnić marzenie Angeliki – podopiecznej gorzowskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie, która walczy z chorobą nowotworową i marzy o wyjeździe do Rzymu.

 

Z okazji przypadającego 15 czerwca Dnia Wolnej Książki, gorzowski i wrocławski oddział Fundacji planują akcję uwalniania dzieł literackich.

 

Uwolniona, czyli krążąca książka lub książka w podróży ma popularyzować czytelnictwo. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, przystanek autobusowy, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

 

Łączymy ideę popularyzowania czytelnictwa z celem charytatywnym – zbiórką pieniędzy na spełnianie marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie – dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

 

Wpłaty zasilą cel statutowy Fundacji i zostaną w 100% przekazane na spełnienie marzeń podopiecznych gorzowskiego i wrocławskiego oddziału. Bohaterkami naszej akcji są Patrycja i Angelika, które marzą o wyjeździe do Rzymu. Za każde wpłacone 10 zł poprzez specjalnie w tym celu utworzoną zbiórkę: https://zrzutka.pl/z/uwolnijksiazke uwolnimy jedną książkę – przekażemy ją mieszkańcom Gorzowa i Wrocławia do nieodpłatnego użytku.

Od 7 do 12 czerwca w różnych zakątkach tych miast rozkładane (uwalniane) będą książki przeznaczone dla czytelników. Część książek wyślemy w podróż koleją, tak by dotarły do innych zakątków Polski.

Każda książka będzie wyposażona w specjalną zakładkę przygotowaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. lub małych pacjentów Przylądka Nadziei we Wrocławiu, a niektóre będą zawierały dodatkowe niespodzianki. W co 10 uwolnionym dziele literackim na setnej stronie znajdzie się specjalna fundacyjna pieczęć. Znalezienie takiej książki będzie oznaczało wygranie dodatkowej nagrody w postaci pluszowego misia lub innego drobiazgu.

Finał akcji zaplanowany jest na sobotę, 12 czerwca i odbędzie się w Parku Górczyńskim opodal Fontanny Motylia, w godzinach 10 – 18. Zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych – również w czasie finału będzie można wesprzeć cel Fundacji nabywając zabawki, kolorowanki i włączając się w zabawy przygotowane przez wolontariuszy.

Akcja Uwolnij Książkę objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Gorzowa Wlkp. oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.